Połączenie śrubowe należy do jednych z najpopularniejszych sposobów łączenia ze sobą różnego rodzaju komponentów konstrukcyjnych. Dzięki skutecznym łączom (skręcenie, spawanie, klejenie, nitowanie, zgrzewanie) możliwe jest konstruowanie maszyn i urządzeń.

W przypadku połączeń śrubowych konieczne jest zapewnienie efektywności i bezpieczeństwa w kontekście eksploatacji. Oznacza to zapewnienie stałej i wysokiej wartości siły ściskającej oraz odporności na oddziaływanie drgań, obciążenie dynamiczne. Oprócz tego należy przeciwdziałać występującym z racji konstrukcji luzom w połączeniu śrubowym. KATO LockOne stanowi nowoczesne zabezpieczenie o prostej konstrukcji (ilustracja 1).

KATO LockOne zabezpieczenie przed odkreceniem

Ilustracja 1. Przykład zabezpieczenia połączenia śrubowego – KATO LockOne.

Połączenia śrubowe – zabezpieczenia

podkladki sprezyste lockone

Ilustracja 2. Przykład zabezpieczenia połączenia gwintowego z wykorzystaniem nakrętki z wkładką nylonową po lewej i podkładki sprężystej po prawej.

W przypadku połączenia śrubowego śruba poddana jedynie obciążeniu statycznemu utrzymuje się z miejscu w wyniku sił tarcia, które występują pomiędzy powierzchnią łba śruby oraz na gwincie.

Obciążenia dynamiczne oraz drgania wartość sił tarcia może maleć. Zabezpieczenie przed odkręcaniem się nakrętek i tym samym utraty przez połączenie śrubowe właściwości złącznych stanowi powszechne wyzwanie technologiczne. Taki stan wymusza stosowanie zabezpieczeń minimalizujących lub eliminujących zjawisko samo odkręcenia się.

Na rynku dostępne są różne zabezpieczenia, które przede wszystkim mają zapewnić wzrost sił tarcia na gwincie lub pod łbem śruby albo nakrętką. Oprócz tego typu zabezpieczenie stosowane są rozwiązania wykorzystujące odginane podkładki, blokady nakrętek koronowych z użyciem zawleczek lub drutów.

Do najpopularniejszych rozwiązań należą podkładki sprężyste (ilustracja 2), podkładki radełkowane, nakrętki koronowe, podkładki odginane, łączenie drutem, nakrętki z wkładką nylonową (ilustracja 2), nakrętki kołnierzowe oraz kleje.

  • Bardzo powszechne podkładki sprężyste są jednocześnie najmniej efektywne w zabezpieczeniu  połączenia śrubowego. Wynika to z faktu, iż podkładki sprężyste jedynie w niewielkim stopniu zwiększają działanie sprężyste śrub.
  • Zadaniem podkładek radełkowanych jest zwiększanie tarcia na powierzchniach kontaktu i sprawdzają się w połączeniach o obciążeniu statycznym.
  • W przypadku nakrętek koronowych, podkładek odginanych oraz przy wykorzystaniu drutu wadami tych rozwiązań jest złożony montaż i demontaż przy niezbyt wysokich właściwościach zabezpieczających. Zabezpieczenie wykonywane są z miękkiej stali co obniża ich wytrzymałość na oddziaływanie obciążeń dynamicznych.
  • Nakrętki z wkładką nylonową mają za zadanie zapewnić wysokie tarcie na gwincie. Dzięki temu nakrętka nigdy nie odkręci się całkowicie. Tego typu nakrętki nie gwarantują utrzymania żądanej wartości siły zacisku. Montaż takich nakrętek jest pracochłonny, a sama nakrętka nie może być użyta ponownie po odkręceniu.
  • W przypadku nakrętek i śrub kołnierzowych ponacinanych lub radełkowanych celem jest zwiększenie powierzchni styku elementów złącznych z elementami łączonymi i tym samym zwiększenie sił tarcia. W trakcie montażu konieczne jest zastosowanie dużego momentu skręcającego co może skutkować uszkodzeniem elementów łączonych.

Zastosowanie klejów wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni połączenia. Demontaż takich połączeń śrubowych jest utrudniony i nie jest możliwe ponowne użycie elementów złącznych. Inną wadą stosowania zabezpieczenia klejami jest brak możliwości kontrolo siły zacisku.

Zróżnicowane zabezpieczenia przed samo odkręceniem posiadają szereg zalet i wad. W przypadku różnych połączeń sprawdzają się różne zabezpieczenia.

KATO LockOne

KATO LockOne, którego przykład aplikacji pokazano na ilustracji 3 stanowi wręcz rewolucyjne rozwiązanie. Szczególnie kiedy zestawi się je z powyżej wymienionymi metodami zabezpieczeń połączeń śrubowych.

  • Po pierwsze łatwość montażu, który można przeprowadzić ręcznie lub z użyciem klucza nasadowego lub z użyciem dedykowanej nasadki. Montaż jednocześnie z nakrętką skraca czas montażu i umożliwia automatyzację. Możliwość automatyzacji ma znaczenie w przypadku konieczności licznej instalacji KATO LockOne. Przykład montażu i demontażu możemy obejrzeć na filmie KATO LockOne. Zabezpieczenie przed samoodkręceniem.
  • Po drugie efektywność samego zabezpieczenia, które jednocześnie ma za zadanie zwiększenie sił tarcia na gwincie oraz na powierzchni nakrętki z jednoczesnym zabezpieczeniem przed oddziaływaniom obciążeń dynamicznych, w tym drganiom.
lockone przykladowane zastosowanie

Ilustracja 3. Przykładowe zastosowanie KATO LockOne.

Oferta zabezpieczenia przed samoodkręceniem połączenia śrubowego KATO LockOne obejmuje zarówno gwinty metryczne jak i calowe. Zapraszam do zapoznania się z ofertą.

ZOBACZ OFERTĘ KATO LOCKONE

Źródła

  • Materiały informacyjne firm S.T.M. Systemy i Technologie Mechaniczne i ADVANTEX.
  • Włodarz K., Jak skutecznie zabezpieczyć połączenia śrubowe przed samoczynnym luzowaniem, Inżynieria Przetwórstwa Spożywczego 3/4-2012