Obróbka otworów i profili to jeden z zakresów prac preparacyjnych wymaganych w procesie produkcji. Dla Państwa prezentujemy możliwości w zakresie przepychania oscylacyjnego.

Przepychanie oscylacyjne – co to jest

Przepychanie oscylacyjne jest formą obróbki skrawaniem, które stosuje się w obróbce otworów o różnych kształtach, a także powierzchni zewnętrznych czy powierzchni kształtowych. Dzięki procesowi przepychania można uzyskać zarówno regularne, jak i nieregularne kształty, które charakteryzują się ostrymi lub ukosowanymi krawędziami.  Proces obróbki przebiega podczas jednokrotnego przejścia przepychacza przez obrabiany materiał.

Przepychanie gwarantuje bardzo precyzyjną preparację elementów, w efekcie można uzyskać dużą dokładność oraz gładkość obrabianych powierzchni.

Technologia przepychania oscylacyjnego standardowo umożliwia wykonywanie obróbki na głębokościach od 1mm do 45mm. Jednakże możliwa jest także obróbka do głębokości nawet 100mm, ale uzależniona jest od rodzaju wykonywanego kształtu.

Zastosowanie przepychaczy

Przepychacze z powodzeniem stosowane są w obróbce jednostkowej i produkcji seryjnej. Obróbka z wykorzystaniem przepychania oscylacyjnego może zachodzić zarówno w pionie, jak i poziomie, co pozwala na zastosowanie narzędzi w procesach preparacji dostosowanych do indywidualnych potrzeb procesu produkcyjnego. Narzędzia te wykorzystywane są na obrabiarkach konwencjonalnych oraz urządzeniach sterowanych numerycznie CNC.

Dużą zaletą przepychania oscylacyjnego, oprócz precyzji i powtarzalności, jest czas obróbki, co sprawia, że narzędzia mogą być z powodzeniem stosowane w produkcji seryjnej. Wydajność tej metody preparacji sięga od 150 do 300 przedmiotów na godzinę. W zakresie dokładności – metoda zapewnia precyzję o tolerancji +/-0,05mm.

Zastosowania przepychaczy jest możliwe po przeprowadzeniu wstępnej obróbki polegającej na wykonaniu tzw. otworu wstępnego. To element niezbędny procesu – wykonanie przepychania w pełnym materiale nie jest możliwe. Co więcej, przepychanie oscylacyjne może być stosowane na materiałach do twardości 30Hrc, ale możliwa jest także obróbka stali o twardości do 45Hrc.

Przy doborze odpowiednich przepychaczy należy uwzględnić kilka elementów specyficznych dla konkretnego procesu produkcyjnego. Należą do nich:

 •         wielkość produkcji;
 •         konstrukcja oraz wielkość narzędzia;
 •         moc napędu głównego zastosowanej obrabiarki;
 •         wielkość i masa przedmiotów, które mogą być preparowane na danym urządzeniu;
 •         rodzaj obrabianego materiału, w tym jego twardość.

Przepychacze – budowa

Przepychacze zbudowane są z głowicy umieszczonej w korpusie i wrzeciona, które jest osadzone wewnątrz korpusu głowicy pod niewielkim kątem. Działanie przepychacza związane jest z nadaniem narzędziu ruchu obrotowego i wahadłowego, dzięki któremu stopniowo wchodzi on w przedmiot obrabiany nadając mu oczekiwany kształt. Korpus głowicy, dla zapewnienia optymalnej wytrzymałości, zbudowany jest ze stali hartowanej. W jego wnętrzu zlokalizowano układ łożysk kulkowych odpowiadających za przenoszenie ruchu obrotowego na trzpień do ustalenia i zamocowania przepychacza.

Nieodłącznym elementem przepychacza jest trzonek umożliwiający mocowanie narzędzia w obrabiarce. W asortymencie rynkowym znajdują się trzonki dostosowane do mocowania w różnych uchwytach – cylindrycznych C, stożkowych Morse’a, typu ISO-69871/DIN, VDI czy HSK.

Przepychacze Poliangolar

W ofercie firmy S.T.M. Systemy i Technologie Mechaniczne  proponujemy przepychacze sprawdzonej firmy Poliangolar, która oferuje przepychacze w ramach serii profesjonalnej oraz przepychacze marki Multibrox obejmujących serię ekonomiczną narzędzi.

Poliangolar proponuje w swojej ofercie:

 • głowice przepychaczy do wgłębień wewnętrznych,
 • głowice przepychaczy do zarysowań zewnętrznych,
 • głowice przepychaczy do wgłębień wewnętrznych serii COMPACT,
 • głowice przepychaczy do zarysów zewnętrznych serii COMPART,
 • końcówki przepychaczy do wgłębień wewnętrznych,
 • końcówki przepychaczy do zarysów wewnętrznych.

Natomiast Multibrox oferuje końcówki przepychaczy do wgłębień wewnętrznych w ramach serii ekonomicznej.