Wielkogabarytowe poziomie centra obróbkowe CNC rodziny SPEEDMILL produkowane przez firmę PAMA są jednocześnie obrabiarkami wielozadaniowymi. Jak pokazano na poniższym filmie bardzo istotną rolę odgrywa zdolność obróbki pięcioosiowej z wykorzystaniem obrotowej głowicy narzędziowej.

Obróbka wielkogabarytowa to nie tylko przemysł energetyczny, transportowy, w tym okrętowy oraz samochodowy, wydobywczy ale także przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wiele form i matryc to konstrukcje wielkogabarytowe. Obróbka takich form i matryc wymaga obróbki zarówno zgrubnej, kształtującej oraz wykańczającej. Kluczowe w tym przypadku jest zapewnienie tego samego ustalenia i zamocowanie dla różnych etapów obróbki. Na ilustracji 1 pokazano wielkogabarytowe poziomie centrum obróbkowe CNC firmy PAMA z rodziny SPEEDMILL.

PAMA – obróbka wielkogabarytowa

Ilustracja 1. Wielkogabarytowe poziomie centrum obróbkowe CNC firmy PAMA z rodziny SPEEDMILL

Konstrukcja obrabiarek wielkogabarytowych różni się od typowych centrów obróbkowych CNC. Obróbka wielkogabarytowa wymusza od producentów obrabiarek pokonywania konstrukcyjnych wyzwań, które w mniejszych modelach nie występują. Dotyczy to sił skrawania, drgań ale także samych zdolności technologicznych (ilustracja 2).

PAMA – obróbka wielkogabarytowa

Ilustracja 2. Poglądowy model konstrukcji poziomego centrum obróbkowego SPEEDMILL

Poziome centra frezarskie z ruchomą kolumną takie jak SPEEDMILL firmy PAMA zapewniają możliwość obróbki z dużymi prędkościami skrawania z jednoczesnym zapewnieniem wysokiej mocy napędu głównego oraz precyzji obróbki. Bardzo ważną zaletą centrum frezarskiego SPEEDMILL jest skrętna głowica narzędziowa, która umożliwia swobodny dostęp przedmiotu obrabianego zarówno od boku jak i od góry (ilustracja 3).

PAMA – obróbka wielkogabarytowa

Ilustracja 3. Ustawienia głowicy narzędziowej w obrabiarce SPEEDMILL firmy PAMA.

Seria centrów obrabiarek SPEEDMILL składa się z trzech modeli do 4000 mm w osi Z i do 1600 mm w osi ram (Z). Tor w osi X to do 5000 mm przesuwu.

Firma PAMA jako producent obrabiarek wielkogabarytowych postawiła na kompleksowość i skalowalność swoich konstrukcji. Takie podejście spowodowało, iż PAMA oferuje komplementarne rozwiązania dające użytkownikowi możliwość jak najlepszego dopasowania obrabiarki do potrzeb. Oferta firmy PAMA znajdują się:

  • głowice narzędziowe;
  • magazyny głowic narzędziowych (zautomatyzowane);
  • magazyny narzędzi;
  • podtrzymki;
  • stoły tokarskie;
  • stoły obrotowo-przesuwne.

Jeden producent obrabiarek i oprzyrządowania zapewnia wysoki stopień integracji.
Oferta znakowarek firmy PAMA jest szeroka i zachęcam do zapoznania się z ofertą