Obróbka wielkogabarytowa - maszyny do frezowania wielkogabarytowegoWiele gałęzi przemysłu wykorzystuje w swojej działalności proces obróbki różnego typu materiałów. Najnowsze technologie oraz zaawansowane technicznie maszyny pozwalają nie tylko na szybką, ale również niezwykle precyzyjną obróbkę. Dzięki temu odpowiedni dobór dostępnych urządzeń umożliwia na uzyskanie optymalnej efektywności tego typu procesów. 

Czym jest obróbka wielkogabarytowa?

Budowa obrabiarek wielkogabarytowych znacznie różni się od powszechnie stosowanych centrów obróbkowych CNC. Obróbka wielkogabarytowa wymaga bowiem sprostania zdecydowanie innym konstrukcjom niż te, z którymi mamy do czynienia w mniejszych modelach. Stają się one dla producentów nieco większym wyzwaniem. Dotyczy to przede wszystkim sił skrawania, drgań oraz wykorzystania innowacyjnych i efektywnych technologii.

Szeroki wachlarz obrabiarek wielozadaniowych

Wśród dostępnych urządzeń znajdziemy różnorodne centra obróbki. Wśród nich producent poleca trzy rozwiązania charakteryzujące się odmiennymi funkcjonalnościami i możliwością zastosowania na różnej wielkości przedmiotach. SPEEDMAT HP to wielofunkcyjne centra obróbki przeznaczone do zastosowań o dużym stopniu trudności i obróbki trudnych materiałów, które wymagają precyzji i twardości. Urządzenie pozwala na zastosowanie frezowania, toczenia i wytaczania złożonych przedmiotów w krótszym czasie. Oferuje rozmiary palet od 1000mm x 1000mmm do 2000x2500mm oraz nośność od 3 do 35 ton.

Jednocześnie zapewnia precyzyjną obróbkę przedmiotów o średnicy do 4600mm. SPEEDMAT VM to centra obróbki także przeznaczone do zastosowania w preparacji o dużym stopniu trudności i trudnych materiałów. Zapewnia wysoką precyzję obróbki i jej twardość. W ramach dostępnych funkcjonalności umożliwia toczenie i frezowanie przedmiotów o średnicy do 3000 mm. Centra VM oferują wymiary palet od 1000×1000 mm do 2000x2000mm i nośność od 4 do 12t. SPEEDMAT to z kolei centra wytaczania i frezowania wyposażone we wrzeciona do wytaczania o średnicy 130 lub 160mm i zapewniające palety od 1250x1250mm do 2000x2500mm i nośności do 25t.

Innym rozwiązaniem jest pionowe bramowe centrum obróbki VERTIRAM. Przeznaczone jest ono do preparacji przedmiotów średnich i dużych w obróbce pionowej. Umożliwia ono frezowanie i toczenie dużych przedmiotów (rozstaw kolumn wynosi od 2100 do 10100 mm, wysokość nad głowicą sięga od 1700 do 5500 mm, a tor osi Z od 1300 do 2500 mm), a szeroka gama akcesoriów pozwala na wykonanie wszystkich operacji na jednym urządzeniu. Centrum jest dostępne w wersji z ruchomym stołem lub ruchomą bramą, które dodatkowo mogą być wyposażone w ruchomą belkę i dodatkowe stoły tokarskie. PAMA poleca także niezawodne głowice narzędziowe poziome i pionowe, które zapewniają wysoką dynamikę obróbki przedmiotu na jednej maszynie.

Frezarki pionowe z ruchomą kolumnąSPEEDMILL

Kolejną grupę dostępnych urządzeń stanowią frezarki pionowe z ruchomą kolumnąSPEEDMILL. Znajdą one zastosowanie we wszędzie tam, gdzie niezbędna jest obróbka przy dużej prędkości skorelowana z wysoką precyzją, dużą mocą i obróbką kształtową.
SPEEDMILL zapewnia również doskonałą ewakuację wiórów z głowicy poziomej. Prezentowane frezarki pionowe wykorzystują wrzeciono Direct Drivektóre pozwala na zastosowanie najnowocześniejszych narzędzi i opracowanie ich nowych wersji. SPEEDMILL dostępne jest w 3 modelach o osi pionowej sięgającej 4000mmi 1600 mm w osi ram.

W ofercie firmy PAMA znajdują się również wytaczarki i frezarki pionowe z ruchomą kolumnąSPEEDRAM  i SPEEDRAM HP. Obie gamy produktów zapewniają wysoką precyzję obróbki, moc i wytrzymałość przy jednoczesnej doskonałej ewakuacji wiórów. Przeznaczone są do preparacji przedmiotów o średnich i dużych rozmiarach, zapewniając jednocześnie wysoką prędkość i dynamikę obróbki. SPEEDRAM to gama urządzeń z ruchomą kolumną z wytaczadłem o długości od 130 do 320 mm i posuwem w pionie od 2000 do 10000 mm. Natomiast SPEEDRAM HP to urządzenia wyposażone w wytaczarkę o wrzecionie średnicy od 130 do 180 mm i tory osi Y od 2000 do 8000 mm. SPEEDRAM HP różni się od SPEEDRAM m.in. tym, że wykorzystuje technologię Direct Drive, która umożliwia nie tylko lepsze wykorzystanie narzędzi dostępnych na rynku, ale również tych, które pojawią
się w przyszłości.

Zastosowanie obróbki wielkogabarytowej

Technologie obróbki wielkogabarytowej znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle energetycznym, transportowym (okrętowym czy samochodowym), wydobywczym, jak i również w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Proponowane urządzenia i centra obróbki  przez PAMA sprawdzą się także w przemyśle kosmicznym, spalinowym czy mechanice ogólnej.

Bardzo duża ilość stosowanych powszechnie form i matryc to konstrukcje wielkogabarytowe. Proces obróbki takich matryc oraz form dotyczy obróbki zgrubnej, kształtującej, jak i wykańczającej. Konieczne staje się wówczas zapewnienie tego samego ustalenia oraz zamocowanie dla różnych typów obróbki.

Firma PAMA, jako producent obrabiarek wielkogabarytowych, stawia przede wszystkim na kompleksowość oraz skalowalność konstrukcji. W ten sposób PAMA oferuje bardzo szeroki wybór rozwiązań, dzięki czemu użytkownik może w pełni dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb.  W ofercie znajdziemy:

  • magazyny narzędzi,
  • magazyny głowic narzędziowych,
  • głowice narzędziowe,
  • podtrzymki,
  • stoły tokarskie,
  • stoły obrotowo-przesuwne.

Co istotne, PAMA oferuje w pełni kompleksowe oraz wszechstronne  usługi, dzięki czemu użytkownik ma możliwość optymalnego dopasowania urządzenia do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Wiele gałęzi przemysłu wykorzystuje w swojej działalności proces obróbki różnego typu materiałów. Najnowsze technologie oraz zaawansowane technicznie maszyny pozwalają nie tylko na szybką, ale również niezwykle precyzyjną obróbkę. Dzięki temu odpowiedni dobór dostępnych urządzeń umożliwia na uzyskanie optymalnej efektywności tego typu procesów.