Okrawarki i fazowniki Michigan

FUNKCJE I ZALETY

 • Okrawanie pod naciskiem i/lub ciągnięciu

 • Długa żywotność, wysoka jakość komponentów

 • Opracowane do produkcji dużych ilości

 • Mniejsze koszty zarządzania, mniejsze koszty na otwór

 • Regulacja ostrza możliwa na obrabiarce

 • Ostrze i pilot szybko wymienne na obrabiarce

 • Łatwa budowa, sztywność, zaufanie

 • Standard od Ø 1.45 do 25.4mm

 • Możliwość konstrukcji narzędzi specjalnych

michigan okrawajace
michigan okrawajace1

Dostępne ostrza tylko do ciągnięcia, lub do pchania + ciągnięcia. Dostępne ostrza z różną geometrią i kątami celem dopasowania do różnych typologii  materiałów i potrzebnych faz. Żadnych sprężyn lub komponentów, które można stracić. Ostrze i pilot szybko i łatwo wymienne  bez potrzeby demontażu z wrzeciona i bez straty regulacji, ustawienie ostrza jest utrzymywana także po wymianie, nie jest konieczne wykonywanie presettingu lub prób obróbki do odnowienia właściwej regulacji. Wymiana komponentów narażonych na zużycie jest operacją niezwykle łatwą i nie wymaga szczególnych szkoleń lub umiejętności.

TRZONEK

Podstawowy komponent systemu modułowego. Nastawianie wstępne osiowe jest  przeprowadzane wyłącznie w momencie montażu w uchwycie narzędzia, natomiast nie jest już konieczne podczas ewentualnej wymiany pilota lub ostrza, gdyż komponenty szybkowymienialne przyjmują prawidłowe położenie. Boczny kołek do blokowania i odblokowywania pilota umożliwia jego szybką i prostą wymianę bez konieczności wyjmowania z maszyny. Boczna śruba umożliwia dokonanie regulacji wysokości ostrza oraz jego szybką wymianę: wystarczy pół obrotu, aby przejść od najwyższego wzniesienia ostrza do położenia do wyjęcia, przy czym czynność ta może być wykonywana bezpośrednio na maszynie.

michigan trzonek
michigan pilot

PILOT

Piloty o małej średnicy typu A, B i C (Ø1.45-2.3mm) zostały wykonane z surówek do pilotów, modele o większej średnicy typu D, E, F i G (Ø2.4-6.4) zostały zrealizowane ze stali wysokojakościowej do narzędzi. Cechy te sprawiają, że jest to komponent długotrwały i tani, a także szybki i łatwy do wymiany bez konieczności wyjmowania z maszyny.

OSTRZE

Szybkowymienialne ostrze regulowane działa także jako sprężyna. Bieg ostrza jest  ograniczony co pozwala uniknąć jego nadmiernej elewacji, a co za tym idzie pęknięciu.  Pełne dokręcenie śruby regulującej powoduje maksymalną elewację ostrza i bardzo agresywne działanie skrawające, poluzowanie śruby o ¼ obrotu pozwala osiągnąć bardziej miękkie działanie. Regulacja ostrza  na minimalnej wysokości powala uzyskać pożądany wynik o mniejszym naprężeniu. Regulacja ostrza służy także do kompensowania jego zużycia: ostrze jest coraz bardziej wysuwane proporcjonalnie do  zużycia.

michigan ostrze

Narzędzia specjalne

Choć narzędzia standardowe są w stanie zaspokoić najróżniejsze zapotrzebowania, czasami geometria detali lub warunki pracy nie pozwalają na ich użycie. Istnieje możliwość wykonania narzędzi specjalnych, zaprojektowanych pod zamówienie według specyficznych wymogów Klienta. Poniżej klika przykładów:

 • Długość pilota (narzędzia bardzo krótkie lub bardzo długie)
 • Redukcja wysunięcia pilota (mało miejsca pod drugiej stronie otworu)
 • Ostrze o zmniejszonej wysokości (obecność kołnierzy oporowych)
 • Kąt cięcia (trudne materiały)

Istnieje możliwość dostawy narzędzi o średnicy powyżej 6.5mm

michigan specjalne

Okrawanie – narzędzia Michigan Deburring Tools

Otwory należą do najczęściej stosowanych form konstrukcyjnych. Możemy je wykonać na wiele sposobów, wykorzystując zróżnicowane techniki wytwarzania i metody obróbkowe. Otwory wykonuje się z wykorzystaniem przede wszystkim obróbki skrawaniem (wiercenie, wytaczanie, rozwiercanie, frezowanie), obróbki elektroerozyjnej EDM oraz cięcia strumieniem wodno-ściernym lub laserem. W każdym z tych przypadków krawędzi i powierzchnie obrobionych otworów mogą cechować się występowaniem zadziorów. Okrawanie i gratowanie to zabiegi służące do usuwania zadziorów czyli gratowania.

Na filmie pokazano wykorzystanie narzędzia firmy Michigan Deburring Tools do okrawanie krawędzi w otworach wykonanych w kształtowniku (ilustracja 1).

stmech michigan 01 630
Ilustracja 1.  Na zdjęciu po lewej widać zadziory na krawędzi wykonanego otworu. Na zdjęciu po prawej narzędzie MDT obrabia krawędzie pierwszego otworu w kształtowniku.
stmech michigan 02
Ilustracja 2. Zasada obróbki z wykorzystaniem narzędzia do okrawania firmy MDT.

Tego typu zabiegi nierzadko trzeba przeprowadzić w miejscu realizacji prac montażowych. Wówczas nie można wykorzystać obrabiarki skrawającej. Zastosowanie elektronarzędzia, w tym akumulatorowego, jest jedyną możliwością.

Zasada działania narzędzia do okrawania firmy MDT jest prosta i pokazana została na ilustracji 2. Ostrze, które działa jako sprężyna jest elastyczne dociskane. W trakcie zabiegu po napotkaniu krawędzi obrabianego otworu dzięki swojemu kształtowi chowa się w korpusie narzędzia. Dzięki temu nie następuje oddziaływanie na średnicę otworu lecz wyłącznie na jego krawędzie.

Szybkowymienialne regulowane ostrze (ilustracja 3) zostało zaprojektowanie tak by działa także jako sprężyna. Pełne dokręcenie śrubą powoduje maksymalne wysunięcie ostrza. W zależności regulacji ostrze jest dociskane z mniejszą lub większą siłą, a więc i jego oddziaływanie w procesie skrawania jest słabsze lub mocniejsze. Regulacja ostrza służy także do kompensowania jego zużycia: ostrze jest coraz bardziej wysuwane proporcjonalnie do  zużycia.

stmech michigan 03
Ilustracja 3. Ostrze stosowane w narzędziu do okrawania firmy MDT.
stmech michigan 04 630
Ilustracja 4. Przykład zastosowania narzędzia firmy MDT do okrawania.

Firma MDT wykonuje także narzędzia na specjalne zamówienie. Pomimo uniwersalności swoich konstrukcji nierzadko zabieg okrawania wymaga innej długości pilota czy zarysu samego ostrza.

Na ilustracji 4 pokazano efekt obróbki z wykorzystaniem narzędzia MDT. W przypadku dużej liczby otworów, w których konieczne jest przeprowadzenie okrawania wykorzystanie narzędzi MDT wydaje się stanowić uzasadnioną ekonomicznie i wydajnościowo alternatywę.

Jak widać na ilustracji 4 krawędź otworu została poddana okrawaniu oraz wykonano fazę na krawędziach.

KONTAKT
Skontaktuj się z nami

Możliwości jest bardzo wiele, a nasi technicy zawsze służą pomocą próbując stworzyć nowe konfiguracje na miarę Państwa potrzeb i problemów do rozwiązania.

KONTAKT