Wybór osełek na rynku, wykonanych z bardzo różnych materiałów, jest niebywale szeroki. Warto dobrać osełkę tak, by jej wykorzystanie niosło za sobą jak najwięcej korzyści oraz by była ona dostosowana do rodzaju materiału, z którym będzie miała kontakt. Sposobem na obróbkę metali są narzędzia do skrawania. Jakie są możliwości jeśli chodzi o asortyment osełek ceramicznych oraz narzędzi do okrawania metali?

Osełki ceramiczne

Osełki ceramiczne Xebec wytwarzane są z oryginalnego włókna ceramicznego, w którym krzyżowe ułożenie włókien w dwóch kierunkach ma wiele korzyści dla efektów pracy z tego typu osełkami. Nie powodują one załamań na powierzchni materiału, pęknięć ani odprysków. Ponadto skuteczność polerska takich narzędzi została dodatkowo zwiększona poprzez zastosowanie wspomnianej już dwukierunkowej struktury liniowej. Struktura ta ma dodatkową funkcję, a mianowicie zapobiega występowaniu zmniejszenia wydajności obróbki i zwiększa wytrzymałość narzędzia.

Dzięki swojej budowie osełki ceramiczne wykazują także wysoką skuteczność polerowania nawet ułożoną w pozycji czołowej. W niektórych nowoczesnych narzędziach włókna ułożone są w formie splotu. Osełki te wykonywane są w formie pręcika i są również szczególnie skuteczne przy polerowaniu bokiem i czołem osełki. Nie należy się również obawiać ewentualnego rozdwajania się końcówki, związanego z kształtem osełki, gdyż zjawisko to zupełnie nie występuje. Osełki ceramiczne mogą być wykorzystywane zarówno do pracy ręcznej jak i ze sprzętem przyspieszającym pracę polerską.

Zastosowanie osełki ceramicznej

Osełki ceramiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Nadają się doskonale do precyzyjnego szlifowania zarówno płaskich powierzchni jak i krzywizn,  żeberek czy też innych nieregularnych kształtów. Szlifowanie za pomocą osełki odpowiednio dobranej do zadania i materiału jest bardzo wydajne i gwarantuje szybkie i dobre efekty pracy. Ważną cechą charakterystyczną dla stosowania osełek ceramicznych jest polerowanie bez efektu zatykania narzędzia. Nawet tak problematyczne materiały jak aluminium czy miedź doskonale współpracują z osełkami ceramicznymi dając dobre efekty polerskie.

Narzędzia do okrawania metali

Wybór narzędzi do okrawania metali jest bardzo szeroki. Na rynku można znaleźć narzędzia uniwersalne lub też ściśle dopasowane do określonego rodzaju metalu. Narzędzia te mogą wykazywać się zróżnicowaną budową a nawet różnorodnym materiałem wykonania. Wybierając narzędzie do okrawania metali warto zwrócić uwagę na jakość materiałów i wykonania komponentów. Im wyższa jakość komponentów tym dłuższa żywotność narzędzi. Niektórzy producenci takich produktów posiadają w swojej ofercie możliwość konstrukcji narzędzi specjalnych. Taka opcja pozwala dokładnie dostosować dany element do pracy na różnych powierzchniach.

Ostrza do okrawania dostępne są w wersji do ciągnięcia, do pchania lub łączące obie te możliwości. Dodatkowo, ostrza są zróżnicowane także pod względem geometrii i kąta. Cenione przez użytkowników jest również rozwiązanie konstrukcyjne, w którym brak jest dodatkowych, luźnych elementów mogących się zgubić. Niejednokrotnie z okrawarki wypada sprężyna lub też inny element niezbędny do jej pracy. Zgubienie takiego komponentu skutkuje koniecznością wymiany całego, większego elementu.

Okrawanie metali to nie jedynie praca w linii prostej. Równie często zachodzi potrzeba obróbki kształtów okrągłych bądź owalnych. Do tego celu zostały stworzone wyspecjalizowane narzędzia. Dobre narzędzie do okrawania takich powierzchni charakteryzuje się stałą wydajnością i powtarzalną jakością, która pozwoli wykonać daną operację niejednokrotnie. Ponadto, ważny jest brak potrzeby wykonywania dodatkowych operacji po zakończonym okrawaniu oraz niewystępowanie pozostałości po tym procesie. Wybierając do swojego zakładu okrawarkę do metalu należy również wziąć pod uwagę czy dany, konkretny model jest dostosowany do pracy z urządzeniami, które już posiadamy na stanie w miejscu pracy. Urządzenia, które mogą współpracować z okrawarkami do metali to maszyny jedno- i wielowrzecionowe, wiertarki, frezy, tokarki, CNC i transfery ale także mogą z powodzeniem być stosowane jako narzędzia ręczne.