Wysoka trwałość, odporność na zużycie, długi okres trwałości narzędzia. Przemysłowe szczotki ceramiczne firmy XEBEC należą do narzędzi spełniających wysokie wymagania wytrzymałościowe. Źródeł tak dobrych właściwości użytkowych ceramicznych szczotek XEBEC należy upatrywać przede wszystkim w zastosowanych materiałach i jakości oprzyrządowania technologicznego.

Materiał bazowy i struktura szczotki

Na ilustracji  przedstawiono strukturę włókna ceramicznego stosowanego w szczotkach firmy XEBEC. Oryginalne włókna ceramiczne stanowiące materiał bazowy dla szczotek przemysłowych, pilników ceramicznych oraz kamieni polerujących (osełek) zostały opracowane właśnie w laboratoriach firmy XEBEC.

struktura szczotki xebec

Pojedyncze włókno w 80% składa się z włosi ceramicznych jako materiału ściernego zespolonych spoiwem. Każde pojedyncze włókno to tysiące krawędzi skrawających. Jedno włókno ceramiczne składa się z 1000 zespojonych ceramicznych małych włosi o średnicy każde 10 μm. Dokładnie na tej samej cesze bazują narzędzia szlifierskie, w przypadku których mówi się o nieskończonej liczbie krawędzi skrawających. Dzięki temu uzyskuje się stabilne warunki obróbki przy użyciu takich szczotek przemysłowych.

Ceramiczne włókna firmy XEBEC zachowują swój kształt pomimo wielokrotnego użycia.

Ceramika cechuje się wysoką twardością. Sama struktura pojedynczego włóka, które składa się z zespolonych pojedynczych włosi wraz ze spoiwem nadają pożądaną elastyczność. W przypadku szczotek ceramicznych elastyczność włókien jest jednym z czynników przyczyniających się do wydłużenia okresu trwałości narzędzia.

Zastosowania

Pomimo pozornej prostoty konstrukcji włókien ceramicznych firma XEBEC w dalszym ciągu jest światowym liderem ceramicznych narzędzi do gratowania, polerowania oraz szlifowania. Opracowane przez firmę XEBEC włókna ceramiczne nadal stanowią innowacyjne i unikalne rozwiązanie.

Narzędzia firmy Xebec wykorzystuje się do usuwania zadziorów oraz na etapie obróbki wykańczającej.

Podczas obróbki szczotkami ceramicznymi XEBEC następuje samoostrzenie się krawędzi drobnych końcówek mikrowłókien co poprawia wydajność i stabilność procesu obróbki. Szczotki te przeznaczone są do obróbki zadziorów o grubości około 0,1 mm. Włókna ceramiczne są zdolne obrabiać takie materiały jak aluminium, stal, żeliwo, materiały o twardości do 57 HRC, w tym materiały lotnicze oraz tworzywa sztuczne.

Przemysłowe szczotki ceramiczne, osełki ceramiczne, pilniki ceramiczne firmy XEBEC w zestawieniu z efektami jakościowymi obróbki i trwałością stanowią nisko kosztowe rozszerzenie możliwości technologicznych. To bardzo znacząca zaleta tych narzędzi.

Narzędzia te z powodzeniem są stosowane w branży lotniczej, motoryzacyjnej, kolejowej oraz zbrojeniowej, tam gdzie wymagana jest wysoka wydajność procesu obróbkowego oraz wysoka gładkość powierzchni.

W przemyśle lotniczym szczotki ceramiczne XEBEC stosuje się głównie przy gratowaniu po obróbce skrawaniem m.in. takich części jak dysk turbiny i łopatki turbin.

Włókna ceramiczne firmy Xebec nadal stanowią innowacyjny produkt, który umożliwił wprowadzenie na rynek szczotek Xebec do usuwania zadziorów.

Narzędzia Xebec można stosować na centrach obróbkowych CNC, robotach przemysłowych, specjalnych maszynach technologicznych, a także wiertarkach. Cechy użytkowe narzędzi XEBEC predysponują je do automatyzacji procesów obróbkowych. Automatyzacja zabiegu okrawania może skrócić czas jego trwania do 20 sekund.

Obróbka szczotkami umożliwia uzyskanie lepszej gładkości powierzchni. Ma to znaczenie między innymi przy powierzchniach współpracujących (np. przy uszczelnieniach).

Przemysłowe aplikacje wykazały, że wykorzystanie tego typu szczotek do usuwania zadziorów umożliwia zmniejszenie kosztów tej operacji technologicznej aż o 1/3. Wynika to między innymi z faktu zawartości materiałów ściernych w klasycznych szczotkach nylonowych i szczotkach ceramicznych Xebec. Wynosi to odpowiednio 20-30% i 80% w przypadku produktów firmy XEBEC.

Trwałość

O trwałości przemysłowych szczotek ceramicznych firmy XEBEC oprócz zastosowanych materiałów, prostoty konstrukcji, czy dokładności wykonania decydują takie czynniki jak dobór szczotki względem materiału obrabianego oraz parametry obróbkowe.

Właściwy dobór szczotek nierzadko wymaga przeprowadzenia obróbek testowych w celu precyzyjnego określenia np. prędkości obrotowej dla danego przedmiotu obrabianego. Przestrzeganie ustalonych parametrów obróbkowych również wpływa na wydłużenie okresu trwałości narzędzia.

Oferta firmy Xebec jest szeroka i zachęcam do zapoznania się z ofertą Narzędzia ścierne Xebec