BRIGHETTI MECCANICA

Firma Brighetti Meccanica s.r.l.  powstała w 1972 r. jako firma produkująca części  mechaniczne w sektorze mody.

Na początku lat 80-tych firma robi skok i wchodzi w sektor tradycyjnych narzędzi do obrabiarek i sterowania numerycznego. Przez ponad 30 lat firma dzięki wysokiej jakości produktów i zawsze dzięki maksymalnemu wysiłkowi  wyróżnia się zarówno pod względami technicznymi, jak i handlowymi i wychodzi naprzeciw  wywiązywaniu się na czas z zamówień  klientów.

Cykl produkcyjny odbywa się we Włoszech, dzięki czemu nasza produkcja występuje pod hasłem “ Wykonano we Włoszech” (“Made in Italy”).

Nasze produkty:

 • głowice przepychające

 • przepychacze dla wycięć wielokątnych, dla profili zewnętrznych oraz profili specjalnych

 • sprawdziany kontrolne

 • zatyczki do otworów wielokątnych

 • tuleje redukcyjne

 • chwyty

 • zabieraki tokarskie


Poza standardowymi elementami przedstawionymi w katalogu, firma BM  jest w stanie zapewnić  realizację specyficznych wymagań technicznych klientów. Każdy nasz produkt jest poddawany właściwej obróbce termicznej, na żądanie również różnym rodzajom powlekania.

przyrzady brighetti

Do czego służą przepychacze

Jest to proste narzędzie w obsłudze służące do wywiercania regularnych lub nieregularnych kształtów wielokątów o ostrych bądź ukosowanych krawędziach. Narzędzie składa się z kilku komponentów wysokiej precyzji przeznaczonych do dokładnej obróbki. Standardowa dokładność pracy to 0,1mm.

Narzędzie te nie wymaga żadnych dodatkowych matryc, szablonów czy osprzętu. Wymienne końcówki dzięki specjalnemu ruchowi generowanemu przez głowicę umożliwiają obróbkę otworów lub czopów o różnych kształtach. Wszystko, co jest konieczne do pracy, to zamocować ten przyrząd na maszynie z odpowiednimi kształtami i realizować obróbkę.

Narzędzia te są dostępne w szerokiej gamie i mogą być stosowane na większości obrabiarek CNC jak i konwencjonalnych.

przepychaczeBRC – NOWOCZESNY SYSTEM PRZEPYCHANIA

Głowica przepychająca z kanałkiem do chłodziwa przechodzącym przez głowicę przepychającą

glowice przepychajace brc

 EWOLUCJA   WYCHODZI  OD  ŚRODKA

glowice przepychajace brc


Nowa  głowica do przepychania  Brighetti  Meccanica  BRC  została opracowana z takim samym  charakterem operacyjnym, jak  podobna głowica do przepychania  Brighetti  Meccanica  BM, z tą różnicą, że   wewnątrz narzędzia  wprowadzono modyfikacje, które umożliwiają transport chłodziwa i/lub sprężonego powietrza z tyłu trzpienia  chwytowego w kierunku  roboczej końcówki głowicy.

Płyn chłodzący wychodzi z przepychacza z  dwóch  różnych  pozycji, a dokładniej:

 • Z dwóch pochyłych otworów, umieszczonych na czole przepychacza, które umożliwiają natrysk chłodziwa i / lub sprężonego powietrza na całą wewnętrzną powierzchnię krawędzi tnącej dokładnie w  miejscu, w którym  odbywa się proces przepychania. • Z dwóch bocznych otworów nachylonych pod kątem, umieszczonych na zwężeniu narzędzia z funkcją częściowego uwalniania ciśnienia płynu chłodzącego i/lub sprężonego powietrza.

glowice przepychajace brc

glowice przepychajace brc

Wśród  wielu zalet stosowania głowicy przepychającej  Brighetti  Meccanica BRC najważniejsze są:

 • krawędź tnąca przepychacza  jest  zachowana, zapewniając dłuższy czas  trwania  średniej żywotności przepychacza, z obiektywną  oceną w zakresie od 15 do  22% większej trwałości krawędzi skrawającej  w zależności od rodzaju przepychanego materiału;

 • otwór wewnętrzny, za  pomocą chłodziwa  i/lub  sprężonego  powietrza,  ma lepszy  połysk  powierzchni  o  chropowatości,  która  wynosi  około  Ra 0,5, dzięki czemu narost tępiący krawędź następuje znacznie później.

 • zastosowanie głowicy przepychającej BRC jest zalecane dla wszystkich  rodzajów  materiałów,  ale  w szczególności  dla:

 1. Tytan i stal nierdzewna, w  których  podczas  obróbki  występuje  znaczny  wzrost  temperatury  ze względu  na  wytrzymałość  samych materiałów.
 2. Materiały o wysokiej  zawartości  magnezu,  które  ze względu  na  swoje  właściwości  samozapłonu  mogą  powodować  pożar wewnątrz obrabiarki.  W  takich  przypadkach  zaleca  się stosowanie sprężonego  powietrza  jako  płynu chłodzącego.
 3. Szczególnie twarde materiały, w których wiór wykazuje trudności w oderwaniu się od  ścian.
 4. Żeliwo, brąz  i  niektóre  stopy  aluminium,  które  wytwarzają  wióry  w formie pyłu.
 5. Inne stopy aluminium  i  tworzywa sztuczne,  które  wytwarzają  wiór,  który  ma tendencję  do “przyklejania się  do przepychacza”.


Stosowanie chłodziwa można również zastąpić sprężonym powietrzem, przy użyciu złączki i podłączeniu rury Rilsan  i/lub  miedzianej  bezpośrednio  do  tylnego   trzpienia,  która  posiada gwint G1/8″;   ten sam  otwór  można  zamknąć za   pomocą  nasadki dostarczonej w celu zapobieżenia przepływowi chłodziwa  i/lub sprężonego powietrza, dlatego  głowica  przepychająca Brighetti  Meccanica  BRC  może  być  używana  jak  normalny  BM z użyciem standardowego przepychacza.