Szczotki BRM są narzędziami stosowanymi w szeroko pojętej obróbce. Pozwalają na uzyskanie niezwykle precyzyjnych wykończeń oraz znajdują niezwykle szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Szczotki BRM

Szczotki BRM to narzędzia techniczne, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie prawie we wszystkich funkcjonujących obecnie gałęziach przemysłu.  Z powodzeniem wykorzystywane są bowiem w branży samochodowej, lotniczej, stoczniowej, hydraulicznej, pneumatycznej, zbrojeniowej i wielu innych. Jednym z dostępnych tego rodzaju szczotek jest model Flex-Hone.  Jest to niezwykle wytrzymałe oraz elastyczne narzędzie cechujące się stosunkowo miękkim działaniem skrawającym. Każda z zastosowanych kulek posiada własne zawieszenie, co wpływa na samocentrowanie się szczotki, a tym samym na automatyczne wyrównywanie względem obrabianego otworu. Dodatkowo w sposób automatyczny kompensuje stan zużycia.  Stosowana jest w otworach o średnicy od 4 mm do nawet 914 mm.

Niezwykła precyzja

Pozwala ona na precyzyjne obcięcie grzbietów oraz wykończenie ich „na gładko” dzięki zastosowaniu naprzemiennych  czynności „wgłębień” oraz „szczytów”. Wpływa to w dużym stopniu na lepsze utrzymanie warstwy smaru lub oleju, stosunkowo mniejsze zużycie, zdecydowanie lepszy przesuw oraz większą szczelność.  Szczotki Flex-Hone można w ten sposób stosować w różnego rodzaju maszynach CNC, wiertarkach kolumnowych, wiertarkach ręcznych czy wkrętarkach.  Co więcej jej zastosowanie może odbywać się zarówno przed, jak i po czynnościach typu rozwiercanie, przewiercanie, toczenie, szlifowanie, docieranie itp. Poprawiać można  nimi np. powierzchnię przed stosowaniem rozwiertaków diamentowych.

Doskonale sprawdza się w wykończeniach powierzchniowych elementów o parametrach niemożliwych do osiągnięcia w przypadku zastosowania innych systemów obróbki. Wiąże się ona bowiem z wykańczaniem o charakterze powierzchniowym, geometrią powierzchni, a także samą strukturą metalu. W ten sposób  pozwala na osiągnięcie efektu gładkiej powierzchni typu „plateau” bez wystąpienia potencjalnych grzbietów, rozdarć czy zwalcowań materiału.  Dodatkową właściwością szczotki Flex-Hone jest możliwość skrawania oraz promieniowania otworów przelotowych podczas obróbki ścian wewnętrznych otworów.  Ma to szczególnie istotne znaczenie w przemyśle hydraulicznym oraz pneumatycznym, gdyż wpływa na wydłużenie czasu użytkowania  wszelkiego rodzaju uszczelek. Zwiększa także ich szczelność.

Proces ścierny pozwala na uzyskanie trwałych powierzchni, bez powstawania zmian. Decyduje o tym użycie niewielkiego nacisku oraz niska temperatura obróbki. Doskonale sprawdza się w przypadku, gdy chcemy uzyskać powierzchnię bez widocznych odkształceń bądź zawalcowań metalu, powstałych  na jego mikrostrukturze bądź w wyniku wcześniejszych szlifowań.

Diamentowa szczotka Flex-Hone do mikroskrawania

Diamentowa szczotka Flex-Hone jest doskonałym narzędziem do precyzyjnej obróbki, a więc wykańczania, promieniowania krawędzi na bardzo twardych materiałach, powłokach anodyzowanych, ceramicznych itp.  Umożliwia ona uzyskanie efektu jednolitego wykończenia w miejscach, gdzie konieczny staje się efekt całkowitego braku włókien i zanieczyszczeń po obróbce, a więc w przypadku elementów kosmonautycznych czy medycznych. W zaawansowanych wersjach szczotka Flex-Hone pozwala tutaj  na idealne dopasowanie jej do dowolnej obróbki powierzchniowej, a także obróbki stopów stali, tytanu, Inconel, występujących w branży kosmonautycznej.

Szeroki zakres zastosowań

Dzięki odpowiedniemu doborowi materiału ściernego, za pomocą szczotki możliwe staje się wykonanie następujących obróbek:

szlifowanie, a więc precyzyjne wykończenie, dzięki któremu uzyskujemy także zmniejszenie chropowatości  obrabianej powierzchni;

skrawanie, którego wykonanie jest możliwe na końcach otworów przecinających się oraz kanałów, a także ostrych krawędziach typu „rowek”;

promieniowanie, które umożliwia zaokrąglenie ostrych krawędzi;

czyszczenie, usuwanie osadów.