xPrecyzyjna obróbka metalu, szczególnie w przypadku przedmiotów, które muszą posiadać powierzchnię gładką typu „Plateau”, wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Wysoką jakość wykończenia gwarantują nowoczesne szczotki Flex-Hone.

Szczotki Flex-Hone – charakterystyka produktów

Szczotki Flex-Hone to elastyczne szczotki wygładzające produkowane przez amerykańską firmę Brush Research Manufacturing (BRM). Generalnie przeznaczone są do skrawania, promieniowania, wykańczania także precyzyjnego i redukcji chropowatości powierzchni i otworów.

Proces ścierny realizowany przy wykorzystaniu szczotek Flex-Hone zachodzi z niewielkim naciskiem i w niskiej temperaturze. Warunki te nie powodują zmian w strukturze metalu oraz pozwalają uzyskać gładką powierzchnię typu „Plateau” charakteryzującą się brakiem grzbietów, rozdarć i zawalcowań metalu. W efekcie umożliwiają wytworzenie powierzchni wolnej od odkształceń czy zawalcowań, istniejących na poziomie mikrostruktury metalu, powstałych w wyniku uprzedniej obróbki. Wskazane narzędzia pozwalają uzyskać stopień wykończenia powierzchni o parametrach niemożliwych do osiągnięcia przy wykorzystaniu innych systemów.

Zastosowanie szczotek Flex-Hone zapewnia:

  •         wykończenia typu „Plateau” w ponad 60%;
  •         wykończenie krzyżujące się, dzięki któremu na powierzchni lepiej utrzymuje się smar;
  •         redukcję wartości Ra, Rpk i Rvk;
  •         zwiększenie powierzchni styku;
  •         mniejsze zużycie oleju;
  •         niższy Blow-By;
  •         mniejsze tarcie;
  •         lepszą szczelność powierzchni.

Wszechstronność zastosowania sprawia, że szczotki Flex-Hone sprawdzą się w różnorodnych branżach przemysłu, w tym: mechanicznym ogólnym i precyzyjnym, samochodowym, lotniczym, stoczniowym, hydraulicznym, pneumatycznym czy wojskowym i zbrojeniowym.

Szczotki doczołowe Flex-Hone – budowa

Szczotki doczołowe Flex-Hone zbudowane są w podobny sposób, jak wszystkie szczotki typu Flex-Hone. Każde narzędzie wyposażone jest w zbiór niezależnych kul ściernych, które sprawdzą się w precyzyjnej obróbce w niskich temperaturach. Działają na miękko, zatem nie odkształcają powierzchni jednocześnie dokładnie ją wygładzając. Budowa szczotek Flex-Hone oparta na kulkach, z których każda osadzona jest na osobnym włosie, sprawia, że posiadają one cechę auto centrowania, która zapewnia równomierną obróbkę. Inną zaletą jest automatyczna kompensacja zużycia, przez co produkty mogą służyć przez dłuższy czas.

Krążki Flex-Hone, stosowane do obróbki czołowej, wyposażone są w ścierniwo cyrkon #1525 o uziarnieniu 60, 120 i 240. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na uzyskanie powierzchni gładkiej, o wielu wgłębieniach i bez tzw. „szczytów”, co powoduje wysoką jakość wykończenia.

Zastosowanie

Szczotki Flex-Hone for Rotor przeznaczone są do perfekcyjnego wykończenia powierzchni płaskich o fakturze pociągnięć krzyżujących się. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane do obróbki nowych i regenerowanych samochodowych i motocyklowych tarcz hamulcowych, a także do perfekcyjnego wykończenia sprzęgieł oraz wszędzie tam, gdzie wymagane jest tego typu wykończenie. Niski nacisk oraz niewielka ingerencja w powierzchnię metalu sprawiają, że nie powodują one znaczącego ubytku na grubości powierzchni, pozostawiając ją jednocześnie gładką i oczyszczoną.

Poza tradycyjną obróbką powierzchni, produkty sprawdzają się także w usuwaniu zanieczyszczeń, nalotów czy osadów oraz śladów korozji, które wpływają na jakość hamowania. Zmniejszają również hałas.

Niewątpliwą zaletą doczołowych szczotek Flex-Hone jest generowanie niskich wibracji podczas pracy, co sprzyja dokładności obróbki. Co więcej, toczenie tarcz hamulcowych za pomocą szczotek doczołowych Flex-Hone odbywa się w niskiej temperaturze, zatem nie dochodzi podczas preparacji do odkształceń powierzchni.  Szczotki zapewniają także wykończenie niekierunkowe. W efekcie tarcze po obróbce gwarantują bezproblemową pracę sprzyjającą pełnemu bezpieczeństwu jazdy i wydłużają żywotność układów hamulcowych.