Prace produkcyjne i obróbka różnorodnych materiałów bywa trudna i pracochłonna, a bez odpowiednich narzędzi niejednokrotnie absolutnie niemożliwa. Aby trafnie wybrać narzędzia do obróbki i stosować je zgodnie z przeznaczeniem, niezbędne jest poznanie specyfiki każdego z rodzajów narzędzi. Jakie narzędzia do obróbki najlepiej wybrać? Przedstawiamy szczotki Flex-Hone.

Czym są szczotki Flex-Hone

Szczotki Flex-Hone są to elastyczne szczotki wygładzające. Sprawdzą się zarówno w przypadku skrawania, polerowania i wykańczania, jak i wykańczania precyzyjnego oraz korekty chropowatości. Tak szeroki zakres wykorzystania szczotek Flex-Hone czyni je niebywale uniwersalnym narzędziem do obróbki. Dzięki wykorzystaniu małego nacisku i pracy w niskiej temperaturze, cały proces ścierny jest precyzyjny i skuteczny, nie powoduje odkształceń, a uzyskana powierzchnia staje się idealnie gładka i trwała.

Dodatkowo, wykończenie powierzchniowe przy użyciu szczotek Flex-Hone pozwala uzyskiwać parametry nieosiągalne dla innych systemów. Praca z tym typem szczotek pozwala uzyskać gładką powierzchnię typu “Plateau”. Ponadto, uzyskane powierzchnie są wolne od jakichkolwiek grzbietów, rozdarć i zawalcowań metalu. Warto także wiedzieć, że szczotki Flex-Hone te spisują się doskonale także przy skrawaniu i polerowaniu otworów w trakcie docierania ścian wewnętrznych obrabianych otworów.

Cechy szczotek Flex-Hone

Założeniem producenta było, aby szczotki Flex-Hone charakteryzowały się wszechstronnością pracy. Z tego też powodu są one unikalnym narzędziem, które pozwala na osiąganie efektów wykończenia powierzchniowego o wysokich parametrach, niemożliwych do osiągnięcia przy użyciu innych narzędzi. Szczotki Flex-Hone posiadają wiele zalet, dzięki którym są chętnie wybieranym narzędziem pracy. Do zalet tych należy zaliczyć korekcję wartości Ra Rpk i Rvk, uzyskanie większej powierzchni styku oraz wykończenia krzyżującego się, co wpływa na lepsze utrzymanie warstwy smaru lub oleju. Dodatkowo, dzięki szczotkom Flex-Hone uzyskane powierzchnie w ponad 60% wykańczane są w typie “Plateau”, co zmniejsza zużycie oleju, siłę tarcia i powoduje niższy Blow-By. Warto także wspomnieć o ważnej zalecie, jaką jest ulepszona szczelność powierzchni wykończonych tymi narzędziami.

Zastosowanie szczotek Flex-Hone

Uniwersalne szczotki Flex-Hone mogą być stosowane do skrawania, polerowania, wykańczania, wykańczania precyzyjnego oraz do redukcji chropowatości. Tak szeroki zakres prac jest możliwy dzięki najlepszej jakości wykonania, wszechstronności i elastyczności produktów.

Gdzie sprawdzają się wszystkie unikalne cechy szczotek Flex-Hone? Doskonałym zastosowaniem dla ich precyzyjnej i dokładnej pracy jest hydraulika i pneumatyka. Dzięki obróbce pozbawionej ryzyka odkształcania, występowania grzbietów, zawalcowań i rozdarć metalu, powodują dla współpracującej z taką powierzchnią uszczelki wydłużoną żywotność i szczelność. Ponadto, narzędzia te znajdują zastosowanie w produkcji pomp próżniowych, dystrybutorów i nabojów hydraulicznych, komponentów silników samolotowych, a także wykonywaniu detali w przemyśle lotniczym i kosmonautycznym, amortyzatorów, cylindrów hamulcowych, bębnów i tarcz hamulcowych oraz elementów pomp wtryskowych hamulców i sprzęgła.

Szczotki Flex-Hone znajdują także zastosowanie w produkcji w sektorze zbrojeniowym. Są one idealnym narzędziem do produkcji części broni palnej takich jak lufy i komory. Jednak również sprzęty służące do rozrywki i codziennego użytku są produkowane przy użyciu uniwersalnych szczotek Flex-Hone i należy tu wymienić kije golfowe, instrumenty muzyczne a także krany i zawory.

Szerokie zastosowanie szczotek Flex-Hone czyni je idealnym narzędziem pracy w bardzo wielu branżach i gałęziach przemysłu. Nie tylko ułatwiają one produkcję wielu komponentów, ale również sprawiają, że są one lepsze, szczelniejsze i bardziej wytrzymałe.