Poniżej znajduje się wywiad z Panem Nahoki Sugiyamą (zwanym dalej „Panem Sugiyamą”) z JAPAN-MIYAKI Co., Ltd., firmy, która odniosła sukces w gratowaniu otworów gwintowanych na CNC za pomocą Okrawarki wstecznej i 3D XEBEC oraz Ścieżki. Poprosiliśmy go, aby opowiedział więcej o tle procesu gratowania otworów gwintowanych na CNC i korzyściach wynikających z korzystania z rozwiązań firmy XEBEC.

Docelowy przedmiot obrabiany

Przedmiot Części robotów przemysłowych
Materiał SUS304
Proces tokarka CNC  → Centrum obróbcze → ręczne okrawanie
Roczna produkcja 3,000 sztuk

Udoskonalenia

Procesy okrawania 5 procesów zredukowano do 3.
Czas okrawania na detal Ze 105-120 sekund na detal do 40 sekund na detal.
Koszt narzędzi Zredukowany

Okrawanie na CNC  gwintowanych otworów!

Wywiad z Nahoki Sugiyamą (JAPAN-MIYAKI Co., Ltd.)

wywiad z panem sugiyama

Naoki Sugiyama

Lider Technologii Produkcji
Technik specjalistyczny (Obróbka)
Instruktor szkolenia zawodowego

JAPAN-MIYAKI Co., Ltd.
http://www.japan-miyaki.co.jp

XEBEC:

Chcielibyśmy podziękować za zainteresowanie naszymi produktami tuż po premierze Okrawarki wstecznej i 3D do otworów gwintowanych!

Mr. Sugiyama:

Przeczytałem newsletter firmy XEBEC przedstawiający Okrawarkę wstęczną i 3D do otworów gwintowanych i pomyślałem “Co to jest!?”. Natychmiast zainteresowałem się tym tematem. Było tam również napisane, że firma XEBEC będzie uczestniczyła na wystawie JIMTOF jako wystawca. “Koniecznie muszę tam jechać.” W ten właśnie sposób zainteresowałem się i podjąłem pierwsze kroki w celu poznania tej nowości.

XEBEC:

Jak wcześniej usuwał Pan zadziory z otworów gwintowanych?

Mr. Sugiyama:

Zadziory były usuwane przy użyciu Leutor’a (rodzaj szlifierki),  gdzie zamontowane były gumowe kamienie ścierne. Jednak powstały zadzior był tak duży, że generował duże obciążenie dla Leutor’a.  Czasem po okrawaniu powstawały dodatkowe zadziory, dlatego musieliśmy przeprowadzać ponownie okrawanie gwintów. Następnie musieliśmy usunąć wióry po skrawaniu sprężonym powietrzem, oraz sprawdzić gwinty wykorzystując sprawdzian oraz mierniki.

XEBEC:

W jaki sposób Okrawarka wsteczna i 3D XEBEC do otworów gwintowanych wpłynęła na poprawę procesów?

wywiad z panem sugiyama 2

Aby wyeliminować niedobór zasobów ludzkich, gratowanie CNC jest bardzo potrzebne.

Mr. Sugiyama:

Ilość procesów zredukowaliśmy z pięciu do trzech, a czas cykli został zredukowany o 65-80 sekund na detal. Ponieważ proces usuwania zadziorów nie wymaga już umiejętności technicznych ani szczególnej wiedzy pracowników, każdy zakwalifikuje się do pracy w końcowym procesie usuwania zadziorów, niezależnie od ich poziomu umiejętności. Ponadto powstawanie zadziorów po zastosowaniu nowych narzędzi zmniejszyło się i przyczyniło się do zredukowania zużycia gumowych kamieni szlifierskich i narzędzi, takich jak szlifierki oraz urządze ze sprężonym powietrzem.

XEBEC:

Wygląda na to, że tradycyjne podejście do  “ręcznego okrawania” jest głęboko zakorzenione, szczególnie w odniesieniu do zadziorów w otworach gwintowanych.
Biorąc to pod uwag, zastosowałeś rozwiązanie okrawania na CNC. Czy kiedykolwiek wcześniej pomyślałeś o “okrawaniu na CNC” zanim zetknąłeś się z produktami XEBEC?

Mr. Sugiyama:

Generalnie akceptowałem ideę ręcznego gratowania. Ale narastające prace usuwania zadziorów skłaniały mnie do myślenia, jak trudne są te prace.
W wielu przypadkach pracownicy zostawali po godzinach aby uporać się z ręcznym okrawaniem. Od tego czasu zacząłem się zastanawiać nad sposobem zmiany tej sytuacji. Próbowaliśmy różnych rodzajów narzędzi do okrawania dostępnych na rynku, aż w końcu znaleźliśmy produkty firmy XEBEC.

XEBEC:

Więc z twojego punktu widzenia, okrawanie już dawno temu powinno być zautomatyzowane, prawda?

Mr. Sugiyama:

Ponieważ cały przemysł produkcyjny boryka się z niedoborami kadrowymi, okrawanie na CNC powinno być dobrym pomysłem, aby pomóc rozwiązać ten problem. W przypadku niektórych fabryk opracowaliśmy roboty SCARA we własnym zakresie, aby promować automatyzację operacji. Aby zachować dyskrecję, nie mogę o tym dużo mówić… Naprawdę chcę się tym podzielić, ponieważ jestem z tego bardzo dumny (śmiech).

XEBEC:

O ile nam wiadomo, wciąż istnieje wiele miejsc, w których ludzie nawet nie znają pojęcia „okrawania na CNC”.

Mr. Sugiyama:

“Okrawanie wymaga dużo pracy”, kiedy przyzwyczaisz się do problemów związanych z procesem okrawania, można stwierdzić pod koniec że problem leży po stronie osoby, która uważa go za nieistotny. Mówi się, że jeśli nie traktujesz problemu jako problem, to nie przeszkadza Ci. Z drugiej strony, jeśli rozważasz coś pod kątem problemu, ale nie masz wiedzy jak go rozwiązać, trudno jest nad nim pracować i przeprowadzić udoskonalenia.

XEBEC:

Jako producent narzędzi do okrawania, jest też naszą misją uświadamianie ludzi o ich problemach oraz zapewnianie im wiedzy jak rozwiązać te problemy. Będziemy dalej kontynuować naszą pracę i robić wszystko co w naszej mocy! Kończąc, czy może Pan powiedzieć nam czego Pan oczekuje w przyszłości!

wywiad z panem sugiyama 3

Liczy się to, czy klienci mogą być „zachwyceni” tym, co zapewniamy.   

Mr. Sugiyama:

Naprawdę uważam, że firma XEBEC jest innowacyjnym producentem.

Na przykład, zaskoczyło mnie wydanie Okrawarki wstecznej i 3D Xebec oraz Ścieżki. Sam napisałem program macro do usuwania zadziorów w trzech wymiarach w otworach, włączając przednie i wsteczne zadziory nie-centrycznych otworów skrzyżowanych oraz otworów gwintowanych. Pomyślałem, że to epokowa innowacja , ponieważ poprzez ciągłe przesuwanie punktu kontaktowego krawędzi tnącej, używane jest całe ostrze, co maksymalizuje żywotność narzędzia. Uważam, że podstawowa zasada i ostateczny cel produkcji polega na tym, czy nasi klienci mogą być zachwyceni tym, co dostarczamy, czy nie. Byłem pod wrażeniem i zainspirowany Okrawarką wsteczną i 3D XEBEC oraz Ścieżką. Również chcę tworzyć produkty, które zachwycą klientów, i mam nadzieję, że XEBEC może konsekwentnie rozwijać i dostarczać innowacyjne produkty i rozwiązania, które zachwycą coraz więcej osób w przyszłości.

Link do wywiadu w wersji anglojęzycznej: Interview with Nahoki Sugiyama